
Міністерство розвитку громад та територій України разом із Маріупольською міською радою запускають новий житловий проєкт для внутрішньо переміщених осіб з Маріуполя – будівництво повноцінного кварталу в Білій Церкві.
Про це повідомив Олексій Кулеба.
Нагадаємо, що нещодавно в Білій Церкві відбулася зустріч із представниками Маріупольської громади, які постраждали від війни та обрали місцем проживання наше місто.
Присутні обговорили кроки для інтеграції маріупольців, а зокрема розглянули механізми будівництва соціального житла для них у Білій Церкві. Мова йде про зведення багатоповерхових будинків у районі Залізничного селища за кошти Маріупольської міської ради – відповідно до підписаного Меморандуму про співпрацю.
На сьогодні в Білоцерківській громаді проживає 184 родини, а це 308 внутрішньо переміщених осіб із Маріуполя. Усього в нашій громаді проживає понад 15,6 тис. ВПО. Зокрема планується на площі понад 10 га збудувати 1540 квартир на загальну суму 2,8 млрд грн.
Секретар Білоцерківської міської ради Володимир Вовкотруб під час зустрічі зауважив, що місцевою владою постійно здійснюється пошук нових рішень, пов’язаних з інтеграцією ВПО в нашу громаду. Зокрема зазначив, що в минулому році була здійснена ознайомча поїздка до місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб у містах Гостомель, Буча, Ірпінь. Переважно це модульні містечка для тимчасового проживання, створені у рамках міжнародних проєктів:
«Ознайомившись із умовами, в яких проживають внутрішньо переміщені особи в цих містах, ми вирішили, що такий формат для нас неприйнятний, і ми підемо шляхом будівництва багатоквартирних житлових будинків. Проте за кошти громади зробити це дуже складно, адже значна частина бюджету спрямовується на допомогу Збройним Силам України, родинам загиблих. Тому у питанні будівництва житла ми співпрацюємо з Маріупольською міською радою, тримаємо зв’язок з міським головою м.Маріуполь Вадимом Бойченком, з яким входимо в одну робочу групу при Міністерстві регіонального розвитку та будівництва щодо пілотного проєкту будівництва житла в нашій громаді. Міська рада підписала договір оренди землі на комунальне підприємство Маріупольської міської ради площею понад 10,87 га для будівництва житла саме для внутрішньо переміщених осіб з м.Маріуполь. Також був підписаний відповідний Меморандум з Маріупольською міською радою.
Ми все робимо для того, щоб Біла Церква розвивалася як індустріальний регіон. Нещодавно у нас відбувся великий міжнародний економічний форум, і ми плануємо в Білій Церкві протягом наступних двох років створити 4 тисячі робочих місць. Тому я як очільник міста зацікавлений у тому, щоб у громаді залишилися висококваліфіковані кадри. Мова йде і про жителів Донецького регіону, про тих людей, які колись працювали на підприємствах, адже у нашій громаді сьогодні багато підприємств, релокованих із зони бойових дій. Як влада ми зацікавлені, аби переважна частина переселенців інтегрувалася до нашої громади. Рідну домівку вам ніхто не замінить, але наша мета – щоб Білоцерківська громада стала для вас домівкою».
Голова Ради з питань ВПО при Білоцерківській міській раді Олексій Кудінов, звертаючись до присутніх, наголосив, що він на власному прикладі може сказати, що Біла Церква відкрита для переселенців, адже переїхав до нашого міста ще в 2014 році:
«Білоцерківська громада робить усе можливе, аби внутрішньо переміщені особи відчували себе як удома – створює для них всі умови, аби пом’якшити обставини, за яких вони опинилися у зв’язку з війною. Відмітив, що в місті також функціонує Центр ВПО, діє Програма інтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2024-2026 роки; Рада з питань ВПО сформована за участю внутрішньо переміщених осіб (з 18 осіб – 12 членів ВПО); з місцевою владою постійно триває відкритий діалог. Значна увага приділяється професійній адаптації внутрішньо переміщених осіб, і багато людей мали змогу отримати професію за кошти місцевого бюджету. Зокрема в цьому році для 60 жінок з числа ВПО передбачене навчання таким професіям, як швачка, майстер манікюру, перукар тощо. В центрі уваги також родини з дітьми. Місцевою владою докладається максимум зусиль, аби кожне питання, які надходить від ВПО, вирішувалося».
Заступник міського голови м.Маріуполь Сергій Захаров під час заходу наголосив, що завдяки роботі міського голови Маріуполя з міжнародними та внутрішніми організаціями й партнерами, до бюджету міста протягом 3,5 років вдалося залучити допомогу в розмірі 17 млрд грн.
«Громада Білої Церкви надала гарне рішення, враховуючи вдале розташування земельної ділянки, яка була обрана для цього проєкту, – пояснив Сергій Захаров. – Розглядаємо також земельні ділянки у містах Васильків (1,2 га) та Львів (1 га), готуються рішення по Одесі, Кривому Рогу та Дніпру. Але саме Біла Церква першою погодилася надати в оренду на 5 років землю для будівництва. І за це ми дуже вдячні. До того ж, обласна влада Київщини допоможе з підведенням енергокомунікацій – де б не здійснювалося будівництво. Наразі очікується прийняття Постанови про цей проєкт і розблокування коштів для будівництва житла в Білій Церкві. Зараз Київська обласна адміністрація працює над презентацією, яка буде представлена згодом. Також обираємо технологію будівництва та якість оздоблення. Тобто планується збудувати квартири, готові для проживання».
Фінансування проєкту здійснюється коштом бюджету Маріупольської громади.
Очікується, що вже наступного тижня уряд ухвалить необхідне рішення, яке дозволить розпочати роботи.
Перші будівельні процеси мають стартувати вже цього року.
Проєкт передбачає будівництво трьох житлових комплексів. Для його реалізації вже визначено земельну ділянку комунальної власності площею близько 11 га.
Квартал буде сформований на основі двох житлових рішень: муніципального орендного житла, яке передаватимуть переселенцям на соціальних умовах через прозору систему розподілу, та пільгової іпотеки, доступної для маріупольців, які мають змогу придбати житло, але потребують підтримки держави.
Пріоритетні групи – військовослужбовці, ветерани, родини загиблих, багатодітних родин і людей з інвалідністю.